Χαιρετισμός Διευθυντή

Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Μεταμόρφωσης είναι ένα από τα Δημοτικά Σχολεία της πόλης μας. Βρίσκεται κοντά στα όρια του δήμου μας με τη Λυκόβρυση και το Ν.Ηράκλειο. Είναι το πλέον πολυδύναμο σχολείο της περιοχής. Τούτο, δεν αποτελεί ουδόλως αρνητικό γεγονός, διότι βοηθούν πολλαπλά οι άριστες εγκαταστάσεις, η δομή του συγκροτήματος και η καθημερινή χρήση του κλειστού γυμναστηρίου "Κώστας Αρβανίτης".

Το Σχολείο μας είναι ένα από τα ελάχιστα εκπαιδευτήρια της χώρας, που συμμετέχει με επιτυχία στο πρόγραμμα Erasmus +. Τα οφέλη, εκπαιδευτικά, κοινωνικά, μορφωτικά (ακόμη και οικονομικά) είναι πολλαπλά.

Το 7ο Δ.Σ. Μεταμόρφωσης στελεχωμένο από άριστους εκπαιδευτικούς με αγάπη για τα παιδιά, με πολλαπλά επιστημονικά εφόδια και πείρα είναι εδώ για να αγκαλιάσει το μαθητικό πληθυσμό της πόλης μας. Οι δάσκαλοι του μέσα από μια ζεστή αγκαλιά οδηγούν με βέβαια και σταθερά βήματα τους μαθητές στον σύγχρονο κόσμο με όραμα και πίστη πως ένα καλύτερο αύριο τους ανήκει.

Καραστάθης Αθανάσιος